Çim Hokeyi İle ilgili Geniş bilgi
Çim Hokeyi İle ilgili Bilgi
Çim Hokeyi Nedir?
Çim Hokeyi Kuralları Nelerdir?

Çim Hokeyi Nedir? Çim Hokeyi Hakkında

On birer kisilik takimlar arasinda çim alanda oynanan hokeyin en yaygin türüdür. Ortaya çiktigi yer ve zamani belirleyecek kesin kanitlar olmamasina karsin hokeyin geçmisinin en eski uygarliklara kadar uzandigi sanilmaktadir. Misir'da Beni Hasan'daki 17 sayili mezarda bulunan ve yaklasik olarak MÖ 2050 yilindan kalma bir resim, ellerinde egri sopalar olan ve hokey oynar gibi duran iki oyuncuyu tasvir etmistir. Araplar, eski Yunanlilar, Persler ve Romalilarin da kendilerine özgü hokey oyunlari oldugu bilinmektedir. Güney Amerikali Aztekler arasinda ve Ingiltere'de bu spora iliskin ilk kayitlar ise 1277 yilina dayanmaktadir.

Hokey, 19. yy'da Ingiliz okullarinda sikça oynanmistir. 1861 yilina ait bir tutanakta ilk erkekler hokey kulübünün, Londra'nin güneydogusundaki Blackheath'te kurulduguna iliskin kayit bulunmaktadir. Londra'daki bir diger hokey kulübü Teddingtan ise, çim hokeyi kurallarinda önemli degisiklikler getirmistir. Ellerinin kullanilmasinin ve sopanin omuzlardan yukariya kaldirilmasinin yasaklanmasi, top olarak kauçuk bir kübün kullanilmasi ve en önemlisi de bir sut alaninin benimsenmesi getirilen degisikler arasindadir. Tüm bu degisiklikler o sirada Londra'da yeni kurulan Hokey Birligi'nin belirledigi kurallar içine de alinmistir. Çim hokeyi, özellikle Ingiliz ordusu araciligiyla Uzakdogu'ya ve tüm dünyaya yayilmis, kisa sürede bayanlar arasinda da ilgi görmüstür.

Hokeyde uluslararasi karsilasmalar 1895 yilinda baslamis, 1971'den itibaren 4 yilda bir dünya kupasi düzenlenmistir. Bayanlar arasi çim hokeyi karsilasmalari 1895'ten bu yana düzenli olarak dostluk maçlari seklinde devam etmis, ciddi olarak uluslararasi karsilasmalar ancak 1970'lerde baslamistir. Ilk bayanlar dünya kupasi ise 1874'de düzenlenmistir.

Erkekler çim hokeyi karsilasmalari 1908'den bu yana, bayanlar çim hokeyi karsilasmalari ise 1980'den bu yana olimpiyat oyunlarinda yer almaktadir.

Dünya üzerindeki bütün çim hokeyi karsilasmalarini organize eden otorite kurulus FIH (Federation Internationale de Hokey)dir. Merkezi Belçika'nin baskenti Brüksel'de bulunan "Uluslararasi Hokey Federasyonu" 1924 yilinda kurulmus olup, 100'ü askin üyeye sahiptir. Diger uluslararasi hokey turnuvalarindan bazilari ise; Asya Oyunlari, Asya Kupasi, Avrupa Kupasi, Pan-Amerika Oyunlari'dir.

Alti asil ve alti yedek oyuncudan olusan takimlar arasinda oynanan salon hokeyi de son yillarda yayginlasmistir.

Çim Hokeyi ilk defa 1910'lu yillarda yabancilar tarafindan oynanmistir. 1914 - 1915 yillarinda çesitli kulüplere bagli hokey takimlarinin kurulmasi ve aralarinda sikça yaptiklari karsilasmalar sayesinde çim hokeyi hizla yayginlasmis ve Türk gençlerinin de ilgisini çekmistir. Bu konuda genis çapta ilk girisim Fenerbahçe Kulübü'nde Elkatipzade Mustafa Bey tarafindan yapilmistir.

Çim hokeyinin ilk yillarinda görülen takimlar Besiktas, Galatasaray, Altinordu, Fenerbahçe, Gürbüzler ve Idman Yurdu olmustur. Bu takimlar bir araya gelerek 1915 yilinda "Hokey Birligi" olusturmuslar ve iki devreli karsilasmalar düzenlemislerdir. 1925 yilina kadar dokuz defa yapilan bu sampiyonalarda Fenerbahçe 4, Altinordu 3, Galatasaray ise 1 defa birinci olmuslardir. Sisli, Kadiköy, Makriköy (Bakirköy) ve Anadolu Hisari sahalarinda yapilan bu karsilasmalar büyük ilgi görmüs ve bazi kulüpler birden fazla takim çikarmislardir. Çim hokeyindeki ikinci sampiyona Müdafaa-i Milliye Cemiyeti tarafindan yine bu 6 takim arasinda düzenlenmistir.

1923 yilinda, Türkiye Idman Cemiyetleri Ittifaki kurulusunun ardindan Hokey Birligi yeniden olusturulmustur. 1924'ten itibaren de yurdumuzda hokeyin öncü isimlerinden olan Anadolu Hisari Idman Yurdu takimindan Taip Servet (Server) Bey baskanliginda bagimsiz bir federasyon kurulmustur. Böylece çim hokeyi tüm yurda yayilmis ve Istanbul disinda Ankara, Izmir ve Adana'da oynanmaya baslanmistir. Ancak oyun alanlarinin yetersizligi nedeniyle 1926 yilindan sonra bu spor dali tarihe karismistir. Bakirköy, Gençlerbirligi, Süleymaniye, Vefa, Nisantasi ve Türkgücü kulüpleri de bu dalda faaliyet göstermislerdir.HOKEY OYUN KURALLARI

SAHA VE EKİPMAN

Oyun sahası diktördgendir.

uzunluk 91.40 metre
genişlik 55.00 metre’dir.
Oyun alanını belirleyen çizgiler beyaz renkte olmalıdır.
Tüm çizgiler 75mm. Genişliğinde olmalıdır.

Bayrak direkleri
1.20 ile 1.50 metre yükseklik arasındadır.
Sahanın her bir köşesine yerleştirilir.
Tehlike arz etmamalidir.
Genişlikte ve boyda 300 mm’yi aşmayan bayraklar taşımalıdır.

Kaleler
kalenin boyu 2.14 metre
kalenin eni 3.66 metre’ dir.

Top
küre şeklinde ve serttir
ağırlık en az 156 gram en fazla 163 gram olmalıdır.
Çevresi en az 224 mm. En fazla 235 mm.

Stick
stick düz ve ucu kıvrıktır.
Tüm kenarlar yuvarlaktır.
Toplam ağırlık 737 gramı geçemez.

Oyuncular
aynı tip kıyafet giymelilerdir.
Rakibi tehlikeye sokacak birşey giyemezler.
kıyafet ve malzeme stick dışında futbol malzemesinin aynısıdır.

Takımlar
takım 16 kişiden oluşur
sahada 11 oyuncu görev alır.
Oyuncu değişikliği sınırsızdır.
Kaptanlar
koluna taktığı özel bir kol bandı ile ayırt edilir.

Hakemler
oyunu iki hakem yönetir.

Oyunun süresi
35 dakikadan oluşan iki devre halinde oynanır.
Devre arası 5 dakikadır.

Gol kaydetme
top hücum tarafından çember içinde oynandığında ve tamamen gol çizgisi üzerinden kale üst direğinin altından geçip çemberin dışına çıkmadığında gol olur.
Top çember içinde hücum tarafından oynanmadan önce yada oynadıktan sonra sopa ile oynanabilir yada sopaya veya savunmanın vücuduna değebilir.
Çember içinde oyun durdurulduktan sonra gol atılamadn önce top bir hücüm oyuncusu tarafından tekrar çember içinden oynanmalıdır.
Kaleci. Golü engellerken penaltı vuruş kuralını ihlal ederse, gol kararı verilir.
En fazla golü atan takım galip sayılır.

Ofsayt
çim hokeyinde ofsayt kuralı yoktur.

Penaltı
karşı tarafın 23 metre çizgisi içinde hücüm tarafından yapılan faule.
Defans tarafından 23 metre dışında yapılan kasti hareketlerden sonra.
Defans tarafından çember içinde kasıtlı olmnayarak muhtemel bir golü engelleyen faul sonrası Penaltı verilir.

Penaltı korneri
top arka çizgi üzerine kale direğinden 10 metre mesafedeki işaretin üzerine yada atak atkımın tercih ettiği yönde bu işaret ile çember çizginin arasındaki arka çizgiye konur.
Atak, kasten havalandırmadan topa vurur yada iter.
Vuran yada iten oyuncunun bir ayağı dışarıda kalmalıdır.
Hiçbir defans oyuncusu topun 5 metrelik mesafesi içinde yer alamaz.
Kaleci dahil 5i geçmeyecek defans oyuncusu arka çizginin gerisinde bekler.