Kayt ol

Eger sitemize yaptnz ilk ziyaretiniz ise, Ltfen ncelikle Yardm kriterlerini okuyunuz. Forumumuzda bilgi alveriinde bulunabilmeniz iin ncelikle Kayt olmalsnz. ye olmayanlar forumumuzda hibir ekilde aktivite uygulayamaz; Konu aamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, zel mesajlasamaz. Forumumuzu tam anlamyla kullanmak iin ye olabilirsiniz...

+ Yorum Gnder
Gsterilen sonular: 1 ile 3 ve 3
    Yeni ye

Durum
    yelik tarihi
    Jan 2011
    Tecrbe Puan
    6

Standart yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler

yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler nelerdir

mer - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    Moderator

Durum
    yelik tarihi
    Jan 2012
    Ya
    21
    Tecrbe Puan
    2

Standart Cevap: yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler

Allah polislerimizin ve askerlerimizin yardmcs olsun herkez ocukluunda polis olmak ister yada asker hayrlsyla herkez istediini olur
    rencilerin istihkaklar, zlk ilemleri ve mecburi hizmetleri

1- Polis meslek yksek okullarndaki rencilerin, iae, barnma, salk ve ynetmelikle tespit edilecek dier ihtiyalar Devlete cretsiz olarak karlanr. Polis meslek yksek okulu rencilerine, harp okullarnda bulunan askeri rencilere denen miktarda harlk denir. rencilerin statlerinin gerektirdii i ve ilemler Bakanlka yrtlr.

2- Faklte, enstit ve polis meslek yksek okullarnda lisans, lisans st ve n lisans eitimi yapanlar (yabanc uyruklular hari) her retim yl karlnda iki yl sreyle mecburi hizmetle ykmldrler.

3- Bunlardan mezun olup olmadna baklmakszn mecburi hizmetle ykml olduu sre iinde istifa edenler veya iliiinin kesilmesini gerektiren bir su ileyenler ya da salk sebebi hari, baka herhangi bir sebeple ayrlanlar, ykmllk srelerinin eksik ksm ile orantl olarak kendilerine yaplm olan eitim-retim masraflarnn drt katn tazminat olarak demek zorundadrlar.

Polis Koleji Mezunlar; Emniyet Tekilatna orta ve st kademe amir yetitiren Polis Akademisinde veya Emniyet Tekilatnn ihtiya duyaca branlardaki fakltelerde eitim grdkten sonra Komiser Yardmcs rtbesi ile Emniyet Tekilatnda almaya balamaktadrlar.

Polis kolejine girmek isteyen adaylarda aranacak artlar aadaki gibidir:

(1) Trkiye Cumhuriyeti vatanda olmak,

(2) 657 sayl Devlet Memurlar Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen artlar tamak,

(3) lkretim okulunu ve daha yukar diploma notu ile bitirmi olmak,

(4) Salk Ynetmeliinde belirtilen salk artlarn tamak,

(5) Ya ynnden; 2008 Ylnda yaplacak snav iin, hazrlk snf okuyanlar iin 1987 ve daha sonraki tarihlerde domu olmak, hazrlk snf okumayanlar iin 1988 ve daha sonraki tarihlerde domu olmak. lkretim okulunun beinci snfn bitirdikten sonra herhangi bir sebeple ya dzeltmesi yaptrm olanlarn dzeltmeden nceki yalar geerli saylacak, ilkretim okulunun beinci snfn bitirmeden nce yaptrlan ya dzeltmesinde ise dzeltilmi yaa itibar edilecektir.

(6) renime ara vermemi olmak,

(7) Herhangi bir okuldan, ahlaki veya disiplin sebebi ile karlmam olmak,

(8) Hazrlk snf hari, Lise ve dengi okullara devam etmemi olmak,

(9) Kamu haklarndan mahrum bulunmamak,

Boy Ynnden

ERKEKLER iin en az;

13 yandan gn almam olanlarn (1991 doumlu) 140 cm.,

14 yandan gn almam olanlarn (1990 doumlu) 146 cm.,

15 yandan gn almam olanlarn (1989 doumlu) 152 cm.,

16 yandan gn almam olanlarn (1988 doumlu) 158 cm.,

17 yandan gn almam olanlarn(1987 doumlu) 162 cm boyunda olmalar,
    KIZLAR iin en az;

13 yandan gn almam olanlarn (1991 doumlu) 144 cm.,

14 yandan gn almam olanlarn (1990 doumlu) 147 cm.,

15 yandan gn almam olanlarn (1989 doumlu) 151 cm.,

16 yandan gn almam olanlarn (1988 doumlu) 156 cm.,

17 yandan gn almam olanlarn (1987 doumlu) 160 cm boyunda olmalar gereklidir,

Kilo Ynnden;

boy lsnn santimetre olarak son iki rakam ele alndnda, bu rakamlardan 10 (on) kg. fazlal, 20 (yirmi) kg. noksanl bulunanlar kabul edilir. rnein (151) cm. boyunda olan bir adayn en fazla 61 kg., en az 31 kg. arlnda olmas gerekmektedir.

Snavlarda baarl olan aday renciler, Polis Koleji'nde en ok 20 gn sre ile intibak eitimine alnrlar. ntibak eitiminin balama tarihinden itibaren 3 gn iinde Polis Koleji'ne mracaat etmeyen adaylarn yerine sras ile yedek renciler arlr. Bu sre ierisinde beslenme barnma ve salk giderleri okulca karlanan rencilere, salk kurulu raporlar aldrlr. Rapor sonucu aranan salk artlarn tamad tespit edilenlerin kayd yaplmayarak yerlerine sras ile yedek adaylar arlr. Polis Koleji rencisi olaca tespit edilenler, Yklenme ve Kefalet senedi vermek artyla Polis Kolejine kayt yaptrmaya hak kazanrlar.

POLS AKADEMS

Akademiye bal Fakltenin esas renci kayna polis kolejidir. htiya halinde, genel lise, erkek teknik retim, kz teknik retim ve ticaret ve turizm retimine bal okul mezunlar arasndan ynetmelikle belirtilecek artlar tayan renciler de faklteye alnabilirler.

lgili devletlerle yaplacak ikili anlamalara bal olarak yabanc uyruklu rencilerin Akademiye kabul edilmeleri Bakann onay ile olur.

Polis Koleji mezunlarndan ynetmelikle belirlenecek artlar tayanlar ve alacak snavda baarl olanlar, Polis Akademisine bal fakltelere denklii Bakanlka belirlenen yurt dndaki yksek retim kurumlarna gnderilebilirler. Bunlarn eitim, barnma, iae, ulam ve salk giderleri iin Genel Mdrlk btesinden, tutar ileri ve Maliye Bakanlklarnca belirlenecek miktarda denek verilir. Bu renciler mecburi hizmet konusunda Polis Akademisine bal fakltelerde okuyan rencilerin sahip olduklar hak ve ykmllklere tabidir.

renciler, Akademi bnyesinde cretsiz iae edilir, yatrlr, salk giderleri ve ynetmelikte tespit edilecek ihtiyalar Devlete karlanr.

Faklte ve polis meslek yksek okulu rencilerine ayrca, harp okullarnda bulunan askeri rencilere denen miktarda harlk denir.

Faklte, enstit ve polis meslek yksek okullarnda lisans, lisans st veya n lisans eitimi yapanlar (yabanc uyruklular hari) her retim yl karlnda iki yl sreyle mecburi hizmetle ykmldrler.

Bunlardan mezun olup olmadna baklmakszn mecburi hizmetle ykml olduu sre iinde, istifa edenler veya iliiinin kesilmesini gerektiren bir su ileyenler ya da salk sebebi hari, baka herhangi bir sebeple ayrlanlar, ykmllk srelerinin eksik ksm ile orantl olarak kendilerine yaplm olan retim masraflarnn drt katn tazminat olarak demek zorundadrlar.

Faklteye evli renci alnmaz ve renciler renimleri sresince evlenemezler. ....

Bilgi Lideri - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    Administrator

Durum
    yelik tarihi
    Jan 2011
    Tecrbe Puan
    10

Standart Cevap: yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler

yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler

yi Bir Poliste Olmas Gereken zellikler nelerdir
    yi bir poliste olmas gereken zellik
    yi bir poliste olmas gereken zellik hakknda bilgi
    yi bir poliste olmas gereken zellik ile ilgili bilgi