letim Sistemi Yazlmlar Hakknda Bilgi

Bir iletim sistemi, bilgisayar kaynaklarnn ynetimi ve kontroln salayan yani bilgisayar sisteminin yapaca ileri yneten programlar btndr. Kullancya bilgisayarn kaynaklarn mantksal bir ortamda ynetme ve ynlendirme imkan verir, pek ok fonksiyonu ise kullancnn haberi bile olmadan kendisi stlenir. Diyelim, bir yaz yazdnz ve diske kaydediyorsunuz. Kelime ilemci(yazy yazdnz program), dorudan diskle ilgili bir i yapmaz, sadece iletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarn kullanr.
Bir iletim sisteminin gerekletirecei temel ilemler;
1.Merkezi lem Birimini farkl ilere ynlendirmek, ynetmek,
2.Ana bellei ynetmek,
3.Harici kayt cihazlarn ynetmek,
4.Giri/klar kontrol etmek,
5.Bilgisayar sisteminin gvenlii ve kontroln salamaktr.
Bugn kiisel bilgisayar dnyasnda deiik iletim sistemleri kullanlyor. Microsoft’un IBM uyumlu PC’ler iin rettii MS-DOS, Windows, Windows NT, Windows2000 iletim sistemleri ayr, Apple Macintosh’un iletim sistemleri ayr, yine IBM uyumlu PC’lerde kullanlan IBM OS/2 Warp, Linux ve Unix iletim sistemleri ayr. stelik her birinin farkl srmleri var. Bunlardan gnmzde IBM uyumlu PC’lerde en yaygn kullanlan Microsoft Windows olmakla birlikte son yllarda Linux kullanm da artmtr. nceleri eitli srmleri ile DOS (Disk Operating System) iletim sistemi zerine yklenen bir Grafik Kullanc Arabirimi (GUI-Graphical User Interface) olan, yani PC’mizi DOS zerinde daha rahat kullanabilmemiz iin grafiksel eler getiren Windows, uzun bir sre sonra Windows 95 srm adyla iletim sistemi unvann edindi(aslnda Windows NT, gerek anlamda ilk Windows iletim sistemidir). PC’lerin a ortamnda kullanm iinse Novell Netware gibi iletim sistemleri gelitirildi. Ancak daha sonra Windows NT ve Windows 95’e gelimi a zellikleri eklendi.
Genelde bir iletim sisteminde kullandmz uygulama dierinde almaz(farkl srmlerini kullanmak gerekebilir). Ayrca bir iletim sistemini kullanma alkanlklar dier iletim sistemi ile uyumayabilir(fare kullanm, menler, arabirim, altmz klavye kestirmeleri, komutlar vs.).