Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Hakkında Bilgi
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Hakkında Genel bilgi
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İle ilgili bilgi

Üniversitemizin bu güzide bölümünü tercih edecek arkadaşlara fikir ve bilgi olması açısından, bir yazı yazma girişiminde bulunuyorum. Açıkçası nereden başlayacağımı da bilmiyorum. Önsöz niteliğindeki bu kısa paragrafı “umarım yazı yararlı olur” şeklinde bir dilekle bitirip aklıma gelen ilk konudan başlayayım.


Matematik ve Bilgisayar: Neden ikisi birlikte?

Gelişen bilim ve matematiği iyi bilen bir kişinin bilgisayar yazılımı geliştirmede daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu gerçeğe dayanaraktan Matematik ve Bilgisayar Bilimlerinin genel iki amacı vardır:

Modern matematiğin farklı anabilim dallarındaki temel kavramları öğretmek.
Bilgisayar bilimleri dersleriyle bilişim teknolojilerinin altyapısını oluşturan, yazılım konusunda gereksinimleri karşılayabilen üretici matematikçiler yetiştirmektir.
Program, bu iki amaca uygun olarak, birinci sınıftan itibaren birçok seçmeli derslerle desteklenmiştir.
Matematik ve bilgisayar bilimleri programlarının birlikte yürütülmesi sonucunda, ülkemizde önemli ölçüde eksikliği hissedilen bilgisayar yazılımı ve işlevliği yönünden büyük faydalar sağlayacaktır.

Bu tanımlamalar oryantasyon sunumundan alınmıştır.

Bu tanımlamaları geçen yıl yazacak birşey bulamadığım için koymuştum. Açıkçası ben de çok anlaşılır olduğunu düşünmüyorum O yüzden biraz da bilişimci gözüyle kendi yorumumu katayım.

Matematik bildiğiniz gibi bilgisayar sistemlerinin temelini oluşturmakta. 0lar ve 1ler. Bize matematik derslerinde sıfırlar ve birler öğretilmedi. Ancak matematik ve bilgisayarla alakalı gerçekten önemli şeyler öğrendik. Her yazılımda bulunan değişkenlerin, dizilerin (matris), döngülerin (dizi-seri), fonksiyonların hatta sınıf yapılarının temellerini ve daha birçok şeyi matematiksel olarak öğrendik. Programlama açısından bize -en kötü ihtimalle bana- çok şey kattı. Henüz ilk sınıfta Ayrık Matematik dersinde şu an dünyada en güvenilir şifreleme algoritması olarak kabul edilen RSA şifreleme algoritmasını matematiksel olarak öğrendik.

Şimdi neden ikisi birlikte diye sorulduğunda eminim daha çok oturmuştur kafanızda. Kısacası bilgisayar dediğimiz şey tamamen matematiğin temelleri üzerine kurulmuştur.

Bu bölüm Bilgisayar mühendisliğinin bir alternatifi olabilir mi?

Bölümümüz Bilgisayar Mühendisliği’nin kısmen alternatifi olabilir. Mühendislikte yazılım derslerinin yanı sıra, donanım, sistem hatta elektrik gibi dersler de verilmektedir. Bizim bölümümüzde ise yazılım dersleri ağırlıkta. Donanım dersleri ise çok fazla yok. Bu nedenle mühendislik alternatifi olamaz ama mühendisin yaptığı işlerin birçoğunu yapabilir. Hatta yazılım kısmında mühendislerden daha iyi bile olabilir. Bu tabii ki öğrencinin kendini geliştirmesine kalmış bir durum. Velhasılı-kelam, mühendislik bölümünün alternatifi olmasa bile, bazı konularda mühendislerden daha iyi olmakla birlikte, matematik sayesinde farklı alanlarda da çalışma imkanı da vardır.

Mezun olanların iş imkanları neler?

Yazılım firmalarında proje yöneticisi ve geliştiricisi
Bilgisayar firmalarında sorumlu yönetici
Sistem analisti, Finans sektöründe yazılım geliştirici
Web tasarımcısı, Yazılım geliştirme gruplarında sorumlu ve yetkili
Bankalar, Kurumların bilgi işlem merkezlerinde program geliştirici
Borsa ve Menkul Kıymetler ile ilgili kuruluşlarda uzman
Optimum kaynak kullanımı, planlama ve insan kaynakları ile ilgili birimlerde uzman
Öğretim elemanı, ve Öğretmen olarak çalışma imkanına sahiptirler.
Bu işlerde Matematik bölümü mezunları zaten çalışabiliyordu. Bilgisayar bilgisi ileri düzey olan Matematikçiler artık daha rahatça iş bulabilecekler. Tabii ki Türkiye’nin iş bulma standartları çerçevesinde ve öğrencinin kendini geliştirme duruma göre
Alıntı

Matematik öğretmeni olunabilmesi konusunda Pedagojik Formasyon şu anda askıya alınmış durumda. Gelişme olması durumunda yazıyı güncelleyeceğim.