Bilgisayar Virüsü Nedir? Bilgisayar Virüsleri Hakkında Bilgiler

Bilgisayar virüsü, bir bilgisayardan başka bilgisayara yayılması ve o bilgisayardaki işlemlere müdahale etmesi için tasarlanmış küçük bir bilgisayar programıdır. Genellikle kullanıcının izni dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştirir ve kendisini başka programların için gizlemeye çalışır.
Virüs bilgisayarlara zarar veren bütün programların genel adı gibi bilinse de herhangi bir zararlı yazılımın virüs olabilmesi için kendini çoğaltabilmesi ve kendini çalıştırabilmesi gerekir.
Bir virüs bir bilgisayara girdiği zaman bilgisayardaki bilgiyi silebilir ya da bilgiye zarar verebilir, diğer bilgisayarlara yayılmak için e-postanızı kullanabilir ve hatta sabit diskinizdeki her şeyi silebilir.
Virüslerin birçok çeşidi olduğu için birçok da yayılma yöntemi vardır. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:
  • Virüsler genellikle e-posta ekleriyle ya da anında mesajlaşma programları aracılığıyla (MSN Messenger, ICQ, GTalk vs.) yayılırlar. (Bu yüzdendir ki kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaların eklerini asla açmamanız gerekir.) E-postalar aracılığıyla yayılan bu virüsler genellikle eğlenceli şekiller, tebrik kartları gibi görselliğe hitap eden öğelerle gönderildikleri için fark edilmeleri zorlaşır.
  • Virüsler internet üzerinden indirilen programlar (müzik-video) aracılığıyla da yayılırlar. Öyle ki kaçak yazılımların, indirilen dosya ya da programların içine kolaylıkla gizlenebilen virüsler farkedilemeyerek bilgisayara yerleşebilirler.
Bir çok bilgisayar virüsü çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:
Dosya Virüsleri:Bu tip virüsler dosya ya da konak program çalıştırıldığında faaliyete geçen kodlardan oluşurlar ve bu virüsler diğer program dosyalarına tutunarak yayılabilirler.Ağ Virüsleri:Bu tip virüsler genellikle paylaşılan dosyalar, klasörler ya da programlar aracılığıyla internet üzerinden yayılırlar.E-posta Virüsleri:E-posta virüsleri kendilerini içinde bulunduğu mail ekini açan kişinin listesindeki herkese gönderebilen virüslerdir.Önyükleme (boot) Sektörü Virüsleri:Önyükleme programlarının disketlerde taşındığı dönemlerde oldukça hızlı yayılan fakat sonraları bilgisayarlara yüklenen kodlarla yayılması durdurulan ve sabit diskin önemli bir bölümü olan ön yükleme sektörünü etkileyen virüs çeşididir.