Parayı kim buldu, paranın icadı Hakkında Genel Bilgi
Parayı kim buldu, paranın icadı Hakkında Bilgi
Parayı kim buldu, paranın icadı İle ilgili Geniş Bilgi

Dünyanın en eski para örnekleri,M.Ö. Yedi. yüzyıldan kalmadır. Aynı Zamana Dahil gerçek anlamda paranın ilk Eş anlamlıları olan bu kalıntılar, Türkiye’nin batısında, Lidyalıları'n yaşadıkları Yerlerde bulundu. Fasulye biçimindeki bu madeni paralar altın ve gümüşten yapılmıştı.

Paraların bir yüzünde kralı simgeleyen aslan ve boğa motifi, öteki yüzünde de değerini gösteren işaretler vardı. Zamanla para kullanımı Batı Anadolu’dan tüm Akdeniz ülkelerine yayıldı. M.Ö. 320 yılında bir yüzüne Büyük İskender’in profili basılan paralar yapıldı. O dönemde, Büyük İskender Tanrı olarak kabul edilmeye başlanmıştı. Daha sonra başka kral ve imparatorların portreleri de paralar üzerinde görüldü. Kâğıt paraların ilk kullanımı ise 11. yüzyılda oldu.

Moğol İmparatoru Kubilay Han, askerlerinin maaşlarını kâğıt para ile ödemeye başladı. Avrupa’da ise kâğıt para ilk kez 1661 yılında Stockholm’de basıldı. Birkaç yıl sonra İngiltere’de de kâğıt paralar görülmeye başlandı. Amerika kıtasında ilk kâğıt banknotlar, 18. yüzyılda ortaya çıktı.